Stavební materiál a interiérové doplňky od českých výrobců

Jaro se blíží, přemýšlejte nad stavbou pergoly

Posted in Zahrada.

Dnes bude řeč o stále oblíbenějším zahradním doplňku, tedy o zahradním přístřešku, tedy pergole. Pergola nám umožňuje využívat zahradní posezení i ve chvíli, kdy je bouřka nebo pálí přímé slunce. Tyto důmyslné zahradní stavby se vyvinuly z podpěr pro révu a svůj rozvoj zažily v zahradách Orientu a později v Evropě.

hliníkové pergoly

Člověk by si řekl, postavit takovou pergolu, to je otázka víkendu. Ano, s tím se dá souhlasit, ale přípravná fáze trvá poněkud déle a je třeba ji velmi dobře rozvrhnout a zvážit. Velmi důležitá je doba, kdy začneme pergolu stavět. Vhodnou dobou je jaro, když rozmrzne půda, protože poté můžete celé léto dodělávat různé mouchy na které jste během stavby nemysleli a hojně ji využívat.

Pergolu stavíme proto, abychom v ní relaxovali, hovořili s přáteli a užívali letního počasí. Proto je třeba stavbu dovybavit dalším příslušenstvím. Co takhle grilování? Češi jej přímo zbožňují, v dobré pergole nesmí chybět krb, teakový zahradní nábytek a pro opravdové fajnšmekry i vířivka nebo spa. Ideálním místem pro umístění pergoly je prostor, kde moc nefouká vítr a v parných dnech nepaří slunce.

Jste-li zručný kutil, návrh a samotnou stavbu zvládnete hravě. Zvláště pokud se jedná o klasickou konstrukci se šikmou střechou. V těchto případech bych neutrácel peníze za firmy a zkusil postavit pergolu svépomoci. Ovšem pokud vás nudí klasické konstrukce, které má každý druhý soused, můžete vymýšlet různé okrasné tvary a individuální nosníky například s mřížováním, ale musíte počítat s tím, že k tomu budete potřebovat stolaře a mnohdy i CNC frézu. Takoví stolaři většinou mají tým zručných lidí a pergolu vám postaví za jeden víkend za pár stovek a se zárukou.

S vývojem ceny dřeva se stále diskutuje, z jakého materiálu pergolu vyrobit. Klasika je dřevo, které je přírodní a do zahrady se prostě hodí. Nejpoužívanějšími druhy dřeva jsou:

  • borovice,
  • dub,
  • buku,
  • kanadský cedr.

Obrovská nevýhoda dřeva je jeho životnost a údržba. O dřevo se musíme pravidelně starat a nešetřit na nátěrech.

Dalším materiálem, který je velmi oblíbený a nadčasový je hliník. Hliníkové pergoly mají velmi dlouhou životnost díky nejrůznějším povrchovým úpravám, které odolávají nepříznivým povětrnostním vlivům. Argumentem proti je jejich vyšší cena a pro někoho názor, že hliník na zahradu nepatří.

Pokud máme jasno, jak bude pergola vypadat a z jakého materiálu ji postavíme, měli bychom se zamyslet nad materiálem, který použijeme na střechu. Výběr záleží jen na vaší peněžence. Střecha musí být lehká, proto se používají tyto materiály:

  • kanadský šindel,
  • lehké trapézové plechy,
  • polykarbonáty s UV filtrem.