Stavební materiál a interiérové doplňky od českých výrobců

Pozor kluzká podlaha

Na průmyslové podlahy se klade velký důraz. Musejí vydržet mechanické i chemické opotřebení, velké zatížení nebo naopak musejí být bezprašné, antistatické nebo protiskluzové. Právě o protiskluzových vlastnostech se budeme bavit, dají se totiž docílit buďto vsypem nebo speciálními protiskluzovými páskami.

protiskluzové pásky

Kluzká podlaha

Věděli jste, že kluzká podlaha je jednou z deseti nejčastějších příčin pracovních úrazů? Toto riziko je navíc tak časté, že v průměru každé 3 minuty dojde k nehodě právě z důvodu uklouznutí při pohybu zaměstnanců po nevhodných podlahách. Proto je nutné zohlednit parametr protiskluznosti.

Protiskluznost je parametr, který je přesně definován normou DIN EN 51 130. Jeho stanovení se provádí pomocí nakloněné plošiny, na které stojí člověk, přičemž se neustále naklání. Skluz na lávce je jednou z hojně používaných metod k určení protiskluznosti podlahy. Nakloněná rovina je nastavována do té míry, dokud nedojde ke sklouznutí osoby. Úhel skluzu se určuje zvlášť pro sucho a mokro, přičemž se měří na bosých nohou!

Orientace v "protiskluznosti"

Na základě měření dochází ke stanovení hodnot, které jsou ve specifikacích jednotlivých druhů podlah, tj. označení R9 – R13. Jedná se o:

  • R9: Ordinace, masážní salóny, prádelny, laboratoře, domácnosti
  • R10: Sklady, menší kuchyně, sociální zařízení
  • R11: Kuchyně s výdejem do 100 obědů/den, letištní haly, autoservisy, obchody
  • R12: Kuchyně s výdejem nad 100 obědů/den, chladírny, mlékárny
  • R13: Jatka, rafinérie tuků, výrobny uzenin
protiskluzové pásky

Protiskluzové pásky

Již víme, že riziko uklouznutí je velmi časté, proto se musíme nažit toto riziko snížit na co nejmenší míru. Pokud nechceme investovat do nové podlahy, efektivním a účinným řešením je použití protiskluzové pásky. V sortimentu společnosti Jaclean najdete pásky pro vnitřní i venkovní použití. Jedná se o vysoce odolné, samolepící, někdy i fotoluminiscenční pásky, zvyšující smykové tření na nebezpečných místech.