Stavební materiál a interiérové doplňky od českých výrobců

Jak vybrat vnitřní omítku?

Omítky Baumit

Na vnitřní omítky jsou kladeny nižší nároky než na omítky venkovní. I přesto existuje spousta typů omítek, které si můžete vybrat dle cenové kategorie či složení. Někdo si vybírá podle značky, například omítky Baumit. Do omítek jsou přidány různé příměsi, čímž si získávají své specifické vlastnosti. Pojďme se podívat na jednotlivé typy omítek podrobněji.

Omítku můžeme charakterizovat jako základní podklad pod finální malbu či tapetu. Omítky mají hned několik funkcí, přičemž tou hlavní je ochrana zdiva před mechanickým poškozením. Dále má omítka estetickou a hygienickou funkci. Některé omítky s příměsí jsou schopni zlepšit vlastnosti konstrukce, zkvalitnit tepelně izolační vlastnosti či vlastnosti akustické.

Základní typy omítek

Hrubá vápenná omítka se na zeď nanáší v jedné vrstvě, přičemž tloušťka této vrstvy bývá kolem 10 až 15 milimetry. Tato omítka se buď nezatírá, nebo se zatírá dřevěným hladítkem.

Hladká vápenná omítka se nanáší buď jako jednovrstvá, případně jako dvouvrstvá. Do malty se přidává jemný písek. Aby byl povrch vyhlazený, používá se k tomu dřevěné hladítko.

Štuková omítka je asi nejběžnějším typem omítky Baumit. Jedná se o dvouvrstvou omítku, přičemž první vrstva je z hrubé vápencové malty s tloušťkou 15 milimetrů a horní vrstva je z jemné vápencové malty s tloušťkou kolem 3 až 5 milimetrů.

Sádrová omítka patří mezi nejlepší povrchy, protože výsledek je hladký.

Hladká cementová omítka je charakteristická úhelným pohledem a nanáší se jako zatřená.

Pálená cementová omítka se skládá ze dvou vrstev. Její vlastností je částečná vodotěsnost. Uplatnění nachází zejména v interiérech se zvýšenou vlhkostí.

Stěrková omítka nachází uplatnění hlavně tam, kde je hladký podklad.

Perlitková omítka se pyšní perfektními tepelně izolačními vlastnostmi.

Vyberte si vhodný typ omítky. Ať už zvolíte omítky Baumit či jinou značku, neměli byste podceňovat vlastnosti jednotlivých omítek. Pokud si nevíte rady, nechejte si poradit od odborníků.