Stavební materiál a interiérové doplňky od českých výrobců

Co je to pvc a na co se používá

Posted in Ostatní.

 

Jistě jste se už všichni někde setkali s nápisem pvc. Většina z vás také jistě ví, co to znamená. V našem článku si to připomeneme a také si řekneme, k čemu se tento materiál používá.

Co je to pvc

Pvc je zkratka, která znamená polyvinylchlorid. Jedná se o tvrdý materiál, u kterého bylo pomocí změkčovadla dosaženo pružnosti a elasticity. Poprvé byl vytvořen už v roce 1872, ale patentován byl až v roce 1913. Do roku 1926 ale pro něj nebylo nalezeno využití. Jeho prvním komerčním využitím bylo těsnění tlumičů. Účelem bylo snížit závislost výroby na omezeném množství kaučuku. Následně se z něj také vyrobily první pneumatiky. Od roku 1950 se jeho možnosti stále zvětšovaly. V roce 1965 se produkovaly 3 miliony tun pvc ročně. Dnes se celosvětově vyrobí více než 50 milionů tun pvc. Jedná se o jednu pětinu produkce plastů.

Vlastnosti pvc

Jedná se o velmi pružný materiál, který je dostupný jak v čirém provedení, tak i v barevných. Vyrábí se speciální pvc odolné proti nárazu, pvc pro kabely a dráty, pvc pro vakuované tvarování apod. Jeho další výhodou je to, že je snadno opracovatelný a také špatně hořlavý. Může být upraven tak, aby byl odolný proti parám, plynům, kapalinám,... Z plastů se také jedné o nejrecyklovatelnější typ.

Využití pvc

Dnes má pvc mnoho využití. Využívá se např. ve stavebnictví pro rámy oken a žaluzií, pro trubky, střešní krytiny apod. Dalším možným využitím je výroba kontejnerů pro skladování krve a plazmy, pro výrobu obalů, infuzních vaků apod. Je z nich možné také vyrábět podlahové krytiny, sluneční clony či lamelové clony.